خبر شماره: 1984 | تاریخ انتشار: دوشنبه 1398/4/17 - ۱۰:۵۷ | بازدید 1485 | نویسنده : نغمه عقیلی

می خواهم تدریس خصوصی کنم

می خوام تدریس خصوصی کنم

قوانین کلاس خصوصی

الف) نکات فنی


طبیعتا هر تشکیلاتی قوانین خاص خودش رو دارد. تدریس خصوصی هم از این قاعده مستثنی نیست. در کلاس های خصوصی هم مدرس هم دانش پذیر موظف به رعایت قواعد و ضوابط بی شمار و ریزی هستند که کمتر به آنها پرداخته شده است. در این مقاله سعی بر آن است که قوانین تدریس خصوصی رو به تفسیر توضیح دهیم:

اهمیت جلسه اول را جدی بگیرید


به یاد داشته باشید که همیشه اولین جلسه در تدریس خصوصی بیشترین اهمیت را دارد. باید سعی کنید بهترین جلسه تدریستان همان جلسه اول باشد تا با ایجاد تجربه ای خوب و مفید، دانش پذیر را به ادامه جلسات درس خود علاقه مند کنید.
-

زمان بندی دقیق برای آموزش خود داشته باشید


مدرس موظف است راس ساعت مقرر در جلسه حاضر بشه و در صورت تاخیر، زمان از دست رفته رو جبران کنه. در صورتی که مسئله ی غیر قابل پیش بینی اتفاق بیفتد در اسرع وقت به طرفین اطلاع داده شود.
برای تغییر روز و ساعت جلسه تدریس خصوصی از جانب مدرس یا دانش پذیر باید یک روز قبل از تاریخ معین شده اطلاع داده شود تا هماهنگی جدید صورت گیرد. تا جایی که امکان دارد بکوشید زمان تدریس را تغییر ندهید و درس رو بدون علت ضروری تعطیل نکنید. یکی از اساتید استاد سلام می گوید: به تجربه برای من ثابت شده که تغییر زمان کلاس و یا تعطیل کردن کوتاه مدت آن، باعث کم شدن تعداد شاگردان می شود.
-

بر مباحث علمی مسلط باشید


مدرس باید قبل از کلاس تمامی سرفصل های مورد نظر رو مطالعه کرده و کاملا مسلط (تسلط صد در صدی) در کلاس حاضر شود. طبیعتا مطالعه ی عمقی و کاملا مفهومی، توانایی انتقال مفاهیم رو چندین برابر می کند.
هم چنین دانش پذیر باید تمارین هر جلسه را انجام بدهد. به معلم این اطمینان رو بدهد که بر مطالب جلسه ی گذشته تسلط کامل پیدا کرده تا مدرس با خیال راحت تدریس مبحث جدید رو شروع کند.
-

تفاوت های فردی دانش پذیر رو در نظر بگیرید

ابزار تدریس خصوصی
ابزارهای جانبی برای تدریس خصوصی به روز

به طور کلی ما در یادگیری، مطالعه و نگهداشت مطالب به 4 دسته که در حقیقت نماینده 4 نوع حافظه اند، تقسیم می شویم: 1) حافظه شنیداری (سمعی) 2) حافظه دیداری (بصری) 3) حافظه نوشتاری (یدی) 4) حافظه حسابگرانه (آماری). بهتر است مدرسان با در نظر گرفتن این مطالب جزواتشون رو هم به صورت تایپ شده و هم به صورت پاورپوینت همراهشون داشته باشند تا متناسب با نوع حافظه و یادگیری افراد تدریس کنند.

 

ابزار تدریس خصوصی
ابزارهای جانبی برای تدریس خصوصی به روز

در تدریس خصوصی خودمحوری ممنوع


کسی که برای یادگرفتن درس هزینه تدریس خصوصی را تقبل می کند انتظاراتی بیش از یک کلاس درس عمومی دارد. این نکته به معنای آن است که شما در طول تدریس باید احتیاجات دانش پذیر را در نظر بگیرید. در یک کلاس عمومی یک روش تدریس را برای همه افراد به کار می گیرید اما در کلاس خصوصی باید به روشی که دانش پذیر با آن راحت تر است بپردازید. برای فهمیدن این موضوع هم کافی است حین تدریس سوالاتی از او بپرسید تا علاوه بر فهمیدن میزان یادگیری وی، سطح رضایتش از کلاس درس را نیز بسنجید.
-

رفع اشکال وظیفه مدرس است


در صورتی که دانش پذیر در مبحث مشخصی دچار مشکل باشد و نیاز به حل تمرین بیشتر و رفع اشکال داشته باشد، مدرس باید صبوری پیشه کرده و مطالب رو مجددا تکرار کند. این وظیفه ی معلم است که از یادگیری کامل دانش پذیر اطمینان حاصل کند.

-

محیط امن ایجاد کنید


نکته قابل ذکر دیگر این است که شما باید فضای کلاس درس را به گونه ای مدیریت کنید که در آن دانش پذیر احساس راحتی کند. این به این معنا نیست که فضا را بیش از حد صمیمی کنید، بلکه منظور این است که به دانش پذیر خود این اطمینان را بدهید که اگر مباحث مطرح شده را متوجه نشده است به راحتی می تواند از شما سوال بپرسد. در بسیاری از موارد دانش پذیران ممکن است مطالب را متوجه نشوند و یا حین درس سوالاتی برایشان پیش آید اما به دلایلی مانند ترس از معلم یا نگرانی از اینکه کم هوش و کم استعداد تلقی شوند چیزی نمی گویند.

-

مرور مطالب مهم را فراموش نکنید


درست است که دانش پذیر باید در هر جلسه با آمادگی کامل حاضر شود و مطالب جلسات قبل را مطالعه کرده باشد، اما اختصاص زمان کوتاهی برای مرور مطالب کلیدی و مهم هر بحث در ابتدای جلسه می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت خروجی کلاس شما داشته باشد.

-

روی دو یا سه درس تمرکز کنید


این مورد را بیشتر برای افرادی که تازه کار هستند پیشنهاد می کنیم. یکی از نکاتی که در شروع فعالیت تدریس خصوصی بسیار حایز اهمیت است این است که بدانید کدام دروس را مسلط هستید و توانایی انتقال آن ها را به دیگران دارید. برای این کار می توانید به دروسی که در دوران تحصیل خود در آنها همواره نمرات بالایی کسب کرده اید توجه کنید. نمرات بالای شما از طرفی نشان دهنده توانایی ذهنی شما در فهم مطالب مربوط به آن درس بوده و از طرف دیگر نشان دهنده علاقه شما به آنهاست. بنابراین در ابتدا سعی کنید دو یا سه درس را انتخاب کنید و در تدریس آنها به مهارت و تبحر بالا دست پیدا کنید. به مرور زمان تجربه شما در امر تدریس بیشتر می شود و تعداد دانش پذیران رو به افزایش میگذارد می توانید به دروس دیگر نیز بپردازید.

-

مکان مناسب برای آموزش دادن انتخاب کنید


در صورتی که کلاس در منزل دانش پذیر تشکیل می شود، وی باید مکان و شرایط مناسب کلاس درس را انتخاب کند. سعی کنید مکان تدریس دارای دما، روشنایی، مساحت، بهداشت، آرامش، میز و صندلی مناسب باشد. حتما قبلا در مورد این موضوع توافق صورت گرفته باشد.
در صورتی که کلاس در منزل دانش پذیر برگزار می شه، بهتر است مدرس بدون برانداز کردن منزل و از نظر گذراندن تمامی جزئیات وارد محل مشخص شده شود.
اگر نه شاگرد در منزل بتواند درس بگیرد و نه استاد میتوانید از صفحه "اجاره کلاس" یک کلاس از آموزشگاه را اجاره کنید و نیم از هزینه اجاره کلاس معمولا در خود هزینه تدریس محاسبه میگردد و اگر استاد بگوید منزل نمیرود و شاگرد حتما بخواهد با ایشان کلاس بگیرد هزینه اجاره کلاس به صورت توافقی می تواند باشد، بهتر است در یک منطقه کلاس را اجاره کنید که به استاد و شاگرد دسترسی راحتی داشته باشد.

-

با شاگرد هرگز صمیمی نشوید


سعی کنید از صمیمی شدن بیش از حد، جدا بپرهیزید. چراکه صمیمیت، کلاس درس رو از مسیر اصلی منحرف می کند. طرفین از اشتراکات یکدیگر مطلع شده و باب صحبت های غیر درسی باز می شود. بنابراین طبیعتا کیفیت کلاس افت شدیدی پیدا می کند.
 
در همین مقاله که میخوانید با عنوان

میخوام تدریس خصوصی کنم

شما را باریزه کاری های ارتباط بین شاگرد و معلم می بریم

بین جلسات تدریس خصوصی استراحت کنید


مدرسان حتما بین دو جلسه تدریس حداقل به مدت 10 دقیقه استراحت کنند، این استراحت تاثیر بسزایی در تدریس های بعدیتون خواهد داشت. چراکه پرانرژی و با انگیزه کلاس بعدی رو شروع می کنید.

-

با مخاطبان خود صادق باشید


مدرسان باید پروفایلشون رو در کمال صداقت ارائه کنند. هر گونه مغایرت گفته ها با واقعیت، موجب سلب اعتماد می شود.

-

بطالت وقت در زمان تدریس خصوصی شدیدا ممنوع


مدرس موظف است که از تمام وقت کلاس به صورت بهینه استفاده کرده و در طول جلسه ی درس به مسائل حاشیه ای و خارج از بحث کلاس نپردازد.

-

تلفن های همراه، در کلاس، خاموش


هر مسئله ای که باعث ایجاد حواس پرتی در کلاس درس شود خارج از قوانین کلاس می باشد.تلگرام، بازدید شبکه اجتماعی، سر زدن به واتساپ، چک کردن پیامک همه را در کلاس خصوصی فراموش کنید، از تلفن همراه استفاده نکنید حتی خیلی خیلی کوتاه!

-

وقتی در کلاس خصوصی پاسخ سوالی را نمی دانید...


هر چند سعی شما این است که با آمادگی کامل در کلاس حاضر شوید اما بهرحال ممکن است دانش پذیر شما سوالی را مطرح کند که پاسخ آن را ندانید. در این مواقع هرگز با شک و تردید و احتمال پاسخ ندهید. حرفه ای عمل کنید و دستپاچه نشوید. کافی است آنچه را درباره سوال می دانید با اطمینان بیان کنید و در ادامه اضافه کنید که در این مورد مطالعه خواهید کرد و در جلسه بعد توضیحات کامل تری ارائه خواهید داد.

 

ب) آداب معاشرت در تدریس خصوصی-

پوشش مناسب رفتن به کلاس خصوصی

 

لباس مناسب تدریس خصوصی
لباس مناسب تدریس خصوصی

به دلیل اینکه اغلب کلاس خصوصی ها در منزل شخصی تشکیل میشه، پرداختن به موضوع پوشش حائز اهمیته. داشتن پوشش مناسب کلاس درس رو از هر حاشیه ای مصون نگه می داره. بنابراین در جلسات تدریس خصوصی پایبند مسائل اخلاقی باشید و لباس رسمی بپوشید. 

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید


به دلیل نزدیکی مدرس و دانش پذیر حتما باید به بهداشت دهان و دندان ها توجه ویژه کرد. قبل از حضور در کلاس حتما مسواک بزنید. از خوردن سیر و پیاز و سبزی قبل از کلاس پرهیز کنید. در صورتی که به صورت اتفاقی سیر استعمال کردید، عسل و سیب کمک بسزایی در رفع بوی بد سیر می کند. برای از بین بردن بوی دهانتون اصلا از آدامس استفاده نکنید، چرا که خارج از شئونات کلاس درسه.
تغدیه در تدریس خصوصی
تغدیه در تدریس خصوصی

دوش بگیرید


سعی کنید حتما قبل از شروع کلاس دوش بگیرید، از مام زیر بغل استفاده کنید. استفاده از ادکلن با بوی تند اکیدا ممنوع. چرا که بسیاری از افراد به بوی تند آلرژی دارند، میگرنی ها با استشمام بوی تند به سردردهای طاقت فرسا دچار می شن و در کل عواقب استفاده از بوهای تند باعث میشه کلاس از روال طبیعی خارج بشه.

-

برای رفتن به خانه شاگرد جوراب نو بپوشید


بوی جوراب یک مسئله ی به شدت جدی و غیرقابل چشم پوشی است. در صورت امکان جوراب نو یا شسته شده بپوشید. ریختن جوش شیرین در کفش ها به از بین بردن بوی بد جوراب کمک شایانی می کند.
لباس برای تدریس خصوصی
لباس برای تدریس خصوصی

در طول کلاس چیزی نخورید


بهتر است ساعت مجزا از کلاس درس رو صرف پذیرایی از خود کنید. از خوردن و آشامیدن در حین تدریس بهتر است اجتناب کنید، خوردن اگر با تعارفات والدین و شاگرد اجتناب ناپذیر بود، حتما با چاقو و چنگال و بدون ریزش باشد! هنگام خودن و آشامیدن هرگز با دهان پر صحبت نکنید.

 


-

در نهایت ادب و احترام رفتار کنید


مدرس و دانش پذیر باید در کمال ادب و احترام با یکدیگر رفتار کنند. سعی کنید از کوره درنروید. خواسته هایتان را با صبر و حوصله و در کمال ادب، مطرح کنید.

-

اگر ملزم به خوردن و آشامیدن شدید


با دهان پر هرگز صحبت نکنید، مطمئن شوید همه خوردنی را قورت داده اید و سپس صحبت کنید و از پذیرایی شان تشکر کنید. آب و شربت و چای را هورت نکشید و موقعیت نی در لیوان را خوب نگاه کنید تا مکیدن نوشیدنی باعث صدای ناهنجار نشود.میوه های تابستانی را هم با چاقو و چنگال میل کنید و حتما با دستمال در دست میوه بخورید تا مبلمان و میز نا مرتب نشود.

ج) نکات مالی لازم برای معلم خصوصی

 

در مورد مسائل مالی توافق کنید


حتما قبل از شروع کلاس ها، در مورد هزینه ها توافق کنید. یک نسخه مناسب نمونه قرارداد تدریس خصوصی توسط کارشناسان حقوقی استادسلام تهیه شده است که بسیار خوبست، آنرا در همان ابتدا کامل کنید و به امضای دو طرف یعنی فراگیر و استاد برسد. مسائل مالی همیشه باید شفاف سازی شده و صراحتا تمام ابعادش مورد بررسی قرار بگیرد (تعداد کل جلسات، هزینه هر جلسه و نهایتا مبلغ کل رو مشخص کنید). دانش پذیر باید طبق توافق صورت گرفته، نسبت به تسویه حساب اقدام کند.
ضمنا در صورتی که جلسات تدریس متعدد است، بهتر است دانش پذیر هزینه همه جلسات رو یکجا قبل از شروع کلاس واریز نکند تا در صورتی عدم رضایت از مدرس، بتواند استاد خود را تغییر دهد، علی الخصوصی در ابتدای کار.
معمولا استادها برای زمانبندی درست به انواع زیر مبالغ را دریافت می کنند:
 • 1- هر جلسه در انتهای یا ابتدای جلسه
 • 2- به صورت ماهیانه در روز مشخصی هزینه همه جلسات هر ماه در ابتدا پرداخت شود تا زمانبندی استاد طبق همان جلسات مشخص باشد و کنسلی از سمت شاگرد با این شکل کمتر خواهد شد.
 • 3- هر چهار جلسه مبلغ دریافت میشود.


-

قرارداد تدریس خصوصی با ذکر جزئیات وضع کنید


در بسیاری از مواقع به دلیل اینکه طرفین مسائل مختلف را شفاف سازی نکرده اند، مشکلات بسیاری ایجاد شده است. لذا توصیه میشود حتما قراردادی تهیه کرده و جزئی ترین وظایف مدرس و دانش پذیر ذکر شود. در نتیجه از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری می شود.نمونه قرارداد تدریس خصوصی


نکته آخر
در صورتی که در آغاز راه تدریس هستید:
هر درسی رو به همان صورتی که می خواهید تدریس کنید، در جای خلوت و پیش از تدریس تمرین کنید. مطالب درسی رو دسته بندی کنید، زیرا دسته بندی مطالب در تفهیم درس و کیفیت تدریس بسیار موثر است. در واقع شاعر میگه: بیار ای سخنگوی چابک سرای/ بساط سخن را یکایک به جای
سرفصل ها و مطالب مهم درس رو روی کاغذ بنویسید تا چیزی رو از قلم نندازید. یکی از مهم ترین اصول آموزشی، تنوع هنگام تدریسه، پس حتما بهش توجه کنید. در صورتی که سوالی رو در کلاس مطرح کردید، نهایتا جواب صحیح آن را بدهید و بی جواب نگذارید. حتما در هر جلسه مطالب تازه تدریس کنید، چرا که موجب پویایی کلاس درس می شود. حتما خلاصه و جمع بندی را در انتهای جلسه برای دانش پذیر بیان کنید. روشی را برای تدریس انتخاب کنید که دانش پذیران باهوش استقبال کنند و کم استعدادها درکش کنند. در هنگام تدریس اشتیاق داشته باشید تا انگیزه و اشتیاق دانش پذیر را برانگیزانید.
هرگز جواب سوالات دانش پذیر را با عبارت های مثل: احتمالا، فکر می کنم و.... که نشان از عدم اطمینان دارد، ندهید، سعی کنید جواب صحیح سوال را یافته و با قطعیت پاسخ دهید.

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز 4.88 از 8 رای

درباره نویسنده


نغمه عقیلی

این سایت رو با هدف تسهیل روابط بین معلم و شاگرد درستش کردم ، نرم افزار خواندم و به خاطر سایت mba هم خواندم ولی تجربه روابط دوستانه با استاد و شاگردهای سایت خیلی درس بزرگتری هست، همیشه در حال یادگیری ام با شما

نظر کاربرها

 • ناشناس
   نمونه قرارداد تدریس خصوصی هم دیدم که دارین و خیلی به کارم اومد ممنون که به جای ما اینقد خوب فکر می کنین و پیش بینی همه چیو کردین
 • ناشناس
   نمونه قرارداد تدریس خصوصی هم دیدم که دارین و خیلی به کارم اومد ممنون که به جای ما اینقد خوب فکر می کنین و پیش بینی همه چیو کردین
 • احمد قادری
   بسیار بسیار جامع و کامل بود. خیلی ممنون
 • الهه
   بسیار عالی بود . مخصوصا قسمت آداب معاشرت خسته نباشید
 • الهه
   بسیار عالی بود . مخصوصا قسمت آداب معاشرت خسته نباشید
 • بیهمتا
   واااای فکر کنین چقدر بده معلم یک چلوکباب کوبیده بخوره و بعد بیاد تدریس خصوصی کنه من که دیوانه میشم
 • افشار
   چقدر جامع به همه ابعاد یک تدریس خصوصی نگاه شده تو مقاله

دوره ها و کلاس های آموزشی مشاهده همه

کلاس خصوصی زبان ژاپنی - آموزشگاه زب ...
شروع از: 1399/5/4
کلاس های خصوصی زبان ژاپنی همه ...
هزینه: 1600000 تومان
پرداخت اولیه: 80000 تومان
مشاهده و ثبت نام
تدریس زبان چینی - استاد native چینی
شروع از: 1399/5/4
روزهای برگزاری: زوج - فرد - پن ...
هزینه: 450000 تومان
پرداخت اولیه: 22500 تومان
مشاهده و ثبت نام
دوره های تخصصی زبان سوئدی
شروع از: 1399/5/4
روز کلاس: شنبه دوشنبه ساعات ...
هزینه: 2000000 تومان
پرداخت اولیه: 100000 تومان
مشاهده و ثبت نام
مکالمه ترکی استانبولی در برترین موس ...
شروع از: 1399/5/5
روزهای برگزاری : یکشنبه، سه شن ...
هزینه: 399000 تومان
پرداخت اولیه: 20000 تومان
مشاهده و ثبت نام
x
تماس با ما