خبر شماره: 1994 | تاریخ انتشار: چهارشنبه 1398/7/24 - ۱۲:۳۰ | بازدید 352 | نویسنده : الهام بهرامی

راهکارهای کاربردی برای داشتن یک کلاس خوب

استاد سلام مرجع تدریس خصوصی این راهکارها را برای شما بازگو میکند. همراه ما باشید:

ویژگی های یک معلم خوب

بهترین معلمان چه کسانی هستند؟

بهترین معلمان کسانی هستند که پتانسیل یادگیری در دانش آموز را افزایش میدهند. در شروع سال تحصیلی معلم و مربی با ایجاد روابط صمیمانه و احترام آمیز با دانشآموزان علاقهمندی آنها را به مبحث آموزشی افزایش میدهد که این امر باعث به حداکثر رسیدن پتانسیل یادگیری در آنها میشود.

معلمان بزرگ به موقع استاد می شوند

یکی از چالشهای بزرگ معلمان ایجاد حس اعتماد در دانش آموزان است. البته ایجاد احساس اعتماد و صمیمیت با دانش آموزان وقت گیر بوده ولی یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت آنها است. کلاس درسی که در آن روابط صمیمی و همراه با احترام است و دانش آموزان به معلم خود اعتماد دارند، کلاسی جذاب و فعال، که فرصت های یادگیری آن زیاد است. برخی معلمان در ایجاد این روابط موفق هستند و برخی دیگر ناکام. ایجاد چنین فضایی نیازمند چند استراتژی ساده است. در ادامه این مطلب چند استراتژی مهم و کاربردی را شرح خواهیم داد.
تدریس خصوصی
تدریس خصوصی

ارائه ساختار

ارائه ساختاردر کلاس درس برخلاف تصور بیشتر دانش آموزان موافق ساختار در کلاس درس هستند. ساختار مناسب در کلاس علاوه بر افزایش یادگیری، احساس امنیت را در دانش آموز افزایش می دهد. عدم ارائه ساختار در کلاس نه تنها زمان آموزش را هدر می دهد، بلکه باعث عدم احترام از سوی دانش آموزان میشود. ضروری است معلم برنامه و انتظارات خود را به روشنی بیان کند و خواستار تمرین منظم از دانش آموزان در کلاس باشد. یک کلاس درس که داری ساختار و منظم است کمترین خسارت را در پی خواهد داشت.

اشتیاق کاری

با شور و اشتیاق آموزش دهید

اگر از مطلبی که آموزش میدهد هیجان زده نیستید چرا دانش آموزان باید هیجان زده شوند؟ دانش آموزان زمانی که معلم با علاقه مبحثی را آموزش میدهد، مشتاق و به یادگیری علاقه مندمیشوند.
تدریس خصوصی
تدریس خصوصی

هیجان مسری است!

آنها به میزانی اشتیاق نشان می دهند که معلم مشتاق و علاقه مند است و این امر باعث یادگیری را افزایش میدهد. مادامی که شما با علاقه مبحثی را تدریس کنید، در دانش آموزان شوق یادگیری وجود خواهد داشت.

داشتن نگرش مثبت

یک نگرش مثبت داشته باشید

گاهی در زندگی اتفاقاتی رخ میدهد که تحمل آن سخت و دشوار است. معلمان نیز از مانند دیگر افراد روزهای سخت در زندگی شخصی دارند. اما ضروری و مهم است که مسائل شخصی در توانایی تدریس شما اختلالی ایجاد نکند. معلم باید هر روز با نگرش مثبت در کلاس حاضر شود، این کار دشوار ولی اهمیت زیادی دارد. حال دانش آموز به حال معلم وابسته است، اگر معلم با نگرش مثبت، دانش آموزانی مثبت و فعال دارد و برعکس.

رعایت ادب در کلاس

ادب و ذکاوت را در کلاس رعایت کنید

فضای کلاس و نحوه تدریس نباید کسل کننده باشد. لازم است که طنز و شوخی را در نحوه تدریس خود جای دهید. ایجاد فضای شاد و سرگرم میتواند با گنجاندن یک شوخی مناسب در رابطه با موضوع تدریس باشد. طنز و سرگرمی با اشکال مختلف قابل ارائه است و دانش آموزان به آن پاسخ مثبت میدهند. به این ترتیب آنها برای تدریس و کلاس شما اشتیاق دارند، آنها دوست دارند بخندد و یاد بگیرند.

یادگیری

یادگیری را سرگرم کننده کنید

یادگیری باید سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد. هیچکس به کلاسی فقط در آن سخنرانی و یادداشت برداری اتفاق می افتد، علاقه مند نیست. دانش آموزان جذب دروس خلاقی که فرآیند یادگیری را به آنها اختصاص میدهد، علاقهمند هستند. آنها مشتاق فعالیت هایی هستند که در آن جریان یادگیری نیز باشد.
تدریس خصوصی
تدریس خصوصی

شناخت علائق دانش آموزان

از علاقه های دانش آموزان به نفع خود استفاده کنید

معلمان با دانستن علایق دانش آموزان می توانند از آنها به نفع خود بهره ببرند. نظرسنجی روشی مناسب برای سنجش علایق است. زمانی که نسبت به علایق شاگردان خود آگاه باشید و با روشهای خلاقانه علاقه مندیها را در آموزش خود ادغام کنید، شاهد افزایش مشارکت و یادگیری درآنها خواهیدبود. دانش آموزان نیز از تلاشی که شما برای جلب توجه آنها در فرآیند یادگیری میکنید، قدردرانی میکنند.

قصه گویی

قصه گویی را در درس ها بگنجانید

همه داستان های قانع کننده دوست دارند. داستانها به دانش آموزان فرصت میدهند تا اتفاقات زندگی را با مفاهیمی که یاد می گیرند، پیوند دهند. گفتن داستان برای معرفی و یا تقویت مفاهیم، آن مفاهیم را زنده میکند. یکنواختی را از یادگیری میگیرد و علاقه را افزایش می دهد. این ویژگی هنگامی قدرتمند است که داستان شخصی را بازگو کنید که با آموزش مرتبط است. یک داستان خوب به دانش آموزان این امکان را میدهد که ارتباطاتی برقرار کنند که شاید در غیر این صورت ساخته نشوند.

زندگی شخصی

به زندگی آنها در خارج از مدرسه علاقه نشان دهید دانش آموز زندگی دیگری خارج از فضای آموزشی دارد.

در مورد علایق و فعالیتهای فوق برنامه ای که در آنها شرکت می کنند، صحبت کنید. حتی اگر به آنها علاقه ای ندارید. برای نشان دادن پشتیباتی در چند فعالیت فوق برنامه ای شرکت کنید.

خودشناسی

شاگردان خود را ترغیب کنید تا علایق خود را پیدا کنند و آنها را به حرفه تبدیل کنند مراقب تکالیف در روزهای خاصی که فعالیت های فوق برنامه اتفاق می افتد، باشید و سعی کنیدد تکالیف آن روز را سنگین ندهید.
تدریس خصوصی
تدریس خصوصی

رعایت احترام

با آنها با احترام رفتار کنید

احترام امری دوطرفه است، اگر به آنها احترام نگذارید آنها نیز هرگز به شما احترام نخواهند گذاشت. هرگز نباید باعث شوید تا دانش آموز خجالت بکشد. کارهایی مانند بیرون انداختن، طعنه زدن، فریاد کشیدن باعث میشود احترام در کلاس از بین برود. معلمان باید موقعیت های مختلف را به صورت حرفه ای اداره کنند. باید با مشکلات را به صورت جداگانه و مستقیم همراه با احترام مقابله کنند. باید با دانش آموزان رفتار و برخوردی یکسانی داشته باشند و قوانین برای همه اعمال شود. این امر بسیار مهم است که در برخورد با دانش آموز منصف باشید.

تدریس خصوصی

به تدریس خصوصی بروید

برخی از دانش آموزان به معلمانی نیاز دارند که برای موفقیت آنها مسافت بیشتری را طی میکنند. بعضی از معلمان زمان قبل یا بعد از مدرسه را صرف تدریس به یک سری از دانش آموزان میکنند. ارتباط بیشتری با والدین میگیرند و نسبت به پیشرفت دانش آموز اشتیاق نشان می دهند. کلاس خصوصی میتواند در قالب اهدای لباس، کفش، غذا یا کالاهای ضروری باشد که یک خانواده برای زنده ماندن آن نیاز دارد. ممکن است این کمک حتی زمانی که دانش آموز دیگر در کلاس شما نیست ادامه داشته باشد.

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز 5 از 5 رای

درباره نویسنده


الهام بهرامی

از اراک هستم و به صورت دورکاری با استادسلام همراهم، همه ساعتهام با اتفاقات سایت، رنگی شده: خوشرنگ، کارم را دوست دارم، شخصیت های ارزشمند شما استادها و علاقه مندان مسیر یادگیری هم همیشه علاقه ام را به کارم بیشتر می کند

نظر کاربرها

  • سمانه
     مطلب کاملیه چه خوب که یکی از اراک داره با شما کار می کنه

دوره ها و کلاس های آموزشی مشاهده همه

کارگاه روش تدریس

شروع از:
بنا به درخواست ثبت نام شدگان ک ...
هزینه: 400000 تومان
پرداخت اولیه: 400000 تومان
مشاهده و ثبت نام

کلاس زبان انگلیسی مکالمه

شروع از:
روز های یکشنبه سه شنبه و پنج ش ...
هزینه: 3300000 » 2640000 تومان (%20)
پرداخت اولیه: 211200 تومان
مشاهده و ثبت نام

اردوی مطالعاتی نوروز 97

شروع از:
نیمه اول اردو : 2 فروردین تا 6 ...
هزینه: 1200000 تومان
پرداخت اولیه: 72000 تومان
مشاهده و ثبت نام

کلاس آنلاین دوره CCNA R&S

شروع از:
روزهای زوج از ساعت 17 الی 20
هزینه: 499000 تومان
پرداخت اولیه: 30000 تومان
مشاهده و ثبت نام
x
تماس با ما