خبر شماره: 1992 | تاریخ انتشار: سه شنبه 1398/7/9 - ۲۰:۴۹ | بازدید 905 | نویسنده : الهام بهرامی

انتخاب رشته کلاس نهم

چگونه در پایه نهم دبیرستان انتخاب رشته کنیم؟

انتخاب رشته

انتخاب رشته دبیرستان از این جهت اهمیت دارد که مسیر آینده ی کاری و زندگی شما را تغییر می دهد و ممکن است تمام عمر خود را با آن سپری کنید، بنابراین وقت گذاشتن و صرف دقت و توجه کافی برای آن خیلی با ارزش است. در جامعه ی ما کسی که بتواند مشاوره ی تخصصی و درست بدهد وجود ندارد و افراد غیر متخصص به گونه ای شما را راهنمایی می کنند که نه تنها کمکی حاصل نمی شود بلکه شما را نیز گمراه می کنند و دیگر نمی دانید که چه چیزی را می خواهید. طبیعتا این انتخاب اشتباه باعث می شود که از زندگی خود ناراضی باشد و به اجبار این شرایط را تحمل کنید. در نهایت شما به دلیل عدم رضایت شغلی افسرده خواهید شد، اما خودتان متوجه نیستید که دلیلش چیست. اولین و شاید مهم ترین عامل که می تواند تاثیر بسیاری در موفقیت شما داشته باشد میزان علاقه شما به رشته ای است که در آن تحصیل می کنید و در آینده در زمینه آن مشغول به کار می شوید. پس وقت خود را برای کاری که علاقه ای به آن ندارید هدر ندهید.

در اینجا به چند نمونه از انتخاب رشته های نادرست توجه کنید: به طور مثال مهندسی را درنظر بگیرید که از ریاضی بیزار است! حتی برای تدریس خصوصی ریاضی در استاد سلام هم فرصت کافی ندارد جراحی که از خون میترسد! یا طراحی که ذهن ایده پردازی ندارد ! وکیلی که نمیتواند از موکل خود به خوبی دفاع کند زیرااعتماد به نفس پایینی دارد! و مواردی از این دست که به وفور یافت می شوند.

در این بخش به نکاتی درباره انتخاب هر یک از رشته ها در مقطع دبیرستان می پردازیم:

انتخاب رشته ریاضی فیزیک

این رشته برای کسانی مناسب می باشد که توانایی کار در محیط صنعتی را داشته باشند. البته کارهای اداری و پشت میز نشستن مثل طراحی صنعتی هم نمونه ی دیگری از کار در این رشته است. این افراد میتوانند برای معلم خصوصی فیزیک و تدریس خصوصی درس های پایه هم آینده خوبی داشته باشند.

با تدریس خصوصی فیزیک توسط برترین های استاد سلام در کنار شما هستیم.

در این رشته دو درس ریاضی و فیزیک خیلی مهم اند. بیشتر کسانی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند در آینده مهندس می شوند. بنابراین فهم این دو درس خیلی به آنها در دانشگاه کمک خواهد کرد.

هر فصل در فیزیک یک رشته در دانشگاه را به خود اختصاص می دهد. اگر دانش آموزی به درک صحیحی از ریاضی و فیزیک برسد می تواند در آینده در این رشته ها بدرخشد. البته نباید از اهمیت درس شیمی هم غافل شویم زیرا این درس در معدل شما تاثیر می گذارد. پیشنهاد می کنیم دانش آموزانی که معدل 18 به بالا در این دروس کسب کرده اند وارد این رشته شوند.

یکی از اساتید مطرح تدریس خصوصی شیمی در استاد سلام, مهندس سعید تیزرو هستند که چندین سال سابقه مشاوره تحصیلی درس شیمی برای امتحانات نهایی و کنکور را دارند و بسیاری از دانش آموزان را در این درس همراهی کردند.

نمرات دروس ریاضی و تجربی در دبیرستان، 3 می باشد. جمع نمره های درس های مرتبط با رشته شما، با لحاظ کردن ضریب درسها باید حداقل 252 باشد.

درواقع اگر نمره هر درس را در ضریبش جمع کنیم و نتیجه آن را بر تعداد درس های مرتبط به رشته تقسیم کنیم، معدل رشته حداقل 14 باید باشد.

انتخاب رشته علوم تجربی

این رشته برای کسانی مناسب است که تحمل کار در شرایط بیمارستان و صحبت کردن با بیمارها را داشته باشند. این افراد باید مهربان و صبور باشند. دروس مهم در این رشته، زیست، ریاضی و شیمی است. بیشتر رشته های دانشگاهی این رشته یک ارتباطی با زیست، شیمی و کمی ریاضی دارند.

انتخاب رشته کلاس نهم
انتخاب رشته کلاس نهم

مثلا پایه ی رشته های پزشکی ارتباط زیادی با درس شیمی و زیست دارند. حتی رشته های پایه مثل آسیب شناسی یا جنین شناسی مستلزم داشتن درک درستی از دروس اصلی ریاضی، شیمی و زیست هستند. یکی از بهترین انتخاب ها برای دوستداران رشته پزشکی , پزشکی بدون کنکور است که در لینک زیر میتوانید اطلاعات خوبی کسب کنید:

پزشکی بدون کنکور

رشته ی تجربی را نه می توان حفظی دانست نه می توان گفت که به اندازه ی ریاضی نیاز به فهم ریاضی دارد. اما نسبت به ریاضی شهودی تر است و نیاز به جستجوی بیشتر دارد. به دلیل تقاضای زیاد در این رشته در سال های اخیر رقابت بالا و سختی را در کنکور تجربه می کنید. تعداد افرادی که در کنکور تجربی بودند حدودا 2 برابر رشته ریاضی و انسانی است.

اگر رشته های پزشکی را رشته های اصلی در دانشگاه برای بچه های تجربی بدانیم فقط برای 3 الی 5 درصد آنها صندلی در دانشگاه هست. البته این مقدار هر ساله رو به کاهش است. با وجود دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی هم این موضوع آسان نشده است. پس کسی که هدف بزرگی در این رشته دارد باید خود را برای یک رقابت بزرگ و تنگاتنگ آماده کند.

کسی که قصد دارد این رشته را انتخاب کند جمع سه نمره قبول شده خرداد یا شهریور هر کدام از دروس ریاضی و تجربی در متوسطه اول بدون ضریب، نباید از 42 کمتر باشد. نمره دروس ریاضی و تجربی در دوره متوسطه اول با ضریب 3 حساب می شود. جمع نمره های درس های مرتبط با رشته در دوره متوسطه اول با احتساب ضریب هر درس باید 252 باشد. به عبارتی اگر نمره هر درس را در ضریب آن درس جمع کنیم و نتیجه را بر تعداد درس های مرتبط با رشته موردنظر تقسیم کنیم معدل رشته می بایست حداقل 14 شود.

انتخاب رشته علوم انسانی

در این رشته دروس با اهمیت ادبیات و عربی هستند که به شما کمک می کنند. اما متاسفانه در ایران عرف است هر کسی نمره مورد قبول در ریاضی و تجربی را نمی آورد یا می خواهد از درس ریاضی دور شود این رشته را انتخاب می کند. هرچند محوریت این رشته حفظیات است و سطح ریاضی سبکی دارد اما خوب بودن شما در درس ریاضی مشکلی با رشته انسانی ندارد. این رشته برای افرادی که قدرت بیان خوب و ارتباطات خوبی با بقیه دارند می تواند موفقیت آمیز باشد.

رشته هایی که در این زمینه در دانشگاه تدریس می شود نیاز به توانمندی بالا برای ارتباط با اقشار مختلف جامعه دارد. مثل: رشته ی حقوق، روانشناسی، تربیت معلم، علوم سیاسی و ...

از توانایی های دیگر در این رشته، حافظه قوی و قدرت حفظ مطالب است. حتی در دروس دانشگاهی این رشته این موضوع اهمیت دارد مثل درس تاریخ و جامعه شناسی. البته از نظر

تیم مشاوره ی استاد سلام، در کنار حفظ کردن مطالب باید بتوانید بین مفاهیم یک ارتباط درست پیدا کنید در غیر اینصورت این رشته برای شما زجر آور می شود.

مزیت این رشته این است که نسبت به رشته های دیگر رقابت کمتر دارد. درواقع دانش آموز توانمند در این رشته کمتر است. این کار شما را راحت تر می کند.

حال اگر کسی این رشته را بخواهد انتخاب کند نباید جمع سه نمره قبول شده خرداد یا شهریور هر کدام از دروس زبان و ادبیات و عربی و مطالعات اجتماعی در دوره متوسطه اول کمتر از 42 باشد. ضریب نمرات دروس زبان و ادبیات فارسی در دوره متوسطه اول، 4 می باشد. ضریب نمره درس مطالعات اجتماعی، 3 می باشد و ضریب درس عربی در این مقطع، 2 می باشد.

اهمیت دروس عربی و زبان و ادبیت فارسی را نباید کمتر از دروس دیگر دانست. داشتن معلم خصوصی برای تدریس خصوصی عربی و تدریس خصوصی زبان و ادبیات فارسی از موارد مهم برای شروع یک برنامه ریزی خوب است.

جمع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره متوسطه اول با لحاظ کردن ضریب هر درس باید حداقل 378 باشد. به عبارتی نمره های هر درس را اگر با ضریبش جمع ببندیم و آن را در تعداد درس های مرتبط با رشته تقسیم کنیم معدل رشته حداقل 14 باید باشد.

رشته های فنی حرفه ای و کارو دانش

برای کسانی که هدف کاری مشخصی برای خود دارند و می خواهند سریع وارد بازار کار شوند، مناسب است و تقاضای این رشته ها کم نیست. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که تنوع رشته در رشته های نظری برای افرادی که دانشگاه می روند خیلی بیشتر از رشته های فنی و کارو دانش است. بچه های فنی باید در همین رشته به دانشگاه بروند یا اینکه تغییرش بدهند.

موارد مهم در انتخاب رشته نهم به دهم

تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم

به دلیل برخی تغییراتی که در انتخاب رشته بوجود آمده است، بچه های پایه ی نهم که باید انتخاب رشته کنند بدانند مثل سالهای قبل فقط نمره های پایه نهم اهمیت ندارد و نمره های سه سال دبیرستان در انتخاب رشته تاثیر می گذارد.

ضریب کلیه ی دروس برای همه ی رشته ها مشابه است و مثل انتخاب رشته دانشگا، به رتبه فرد وابسته است. مثلا، اگر فردی رتبه ی مورد نظر برای انتخاب رشته در علوم ریاضی را نداشته باشد در شاخه ی فنی یا علوم انسانی و... باییستی انتخاب رشته کند.

مورد دیگر که در این پایه مهم است اثر سهمیه منطقه ها، ایثارگر، جانباز، خانواده های شهیدان و رزمنده ها در انتخاب رشته است. مثلا در یک ناحیه برای 300 نفر سهمیه برای رشته تجربی وجود دارد اما کسانی که معدل بالای 17 هم گرفتند، این رشته را نمی توانند انتخاب کنند و به ناچار در رشته ی دیگری ادامه تحصیل دهند.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب رشته ی پایه ی نهم:

علاقه ی دانش آموز

این نکته خیلی مهم است زیرا اگر کسی به چیزی علاقه داشته باشد حتما برایش وقت می گذارد و شرایط سختش را تحمل می کند و قطعا موفق خواهد شد.

نتایج آزمون های مشاوره ای که فرد به دست آورده

این آزمون ها به شما می گوید که در چه زمینه ای استعداد بیشتری دارید و با احتمال خطای پایین تر می توانید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سابقه ی درسی دانش آموز

اگر نگاهی به نمرات خود درهر درس بیندازید متوجه خواهید شد که در کدام زمینه می توانید موفق تر باشید. مثلا کسی که در هر مقطع میانگین درس ریاضیش 16 به بالاس وضعیت مساعدی برای موفقیت در رشته ریاضی دارد. یا کسی که همیشه بیشترین نمره را در درس زیست دارد میتواند روی رشته ی تجربی و موفقیت در کنکور این رشته حساب کند.

نظرات مشاور تحصیلی

مشاور تحصیلی نیز با بررسی چند مورد مثل نمرات و روحیات و علاقه شما بهترین پیشنهاد را برای انتخاب رشته به شما می دهد.

نظرات والدین

درست است که خیلی از والدین با توجه به عدم موفقیت هایشان در گذشته میخواهند رشته ای که خودشان نتوانسته اند بخوانند را فرزندشان بخواند و گاها او را تحت فشار قرار می دهند اما باز هم به صحبت هایشان گوش کنید و سبک و سنگین کنید. زیرا در بسیاری از موارد، تجربه ی آنها از شما بیشتر است و ممکن است در انتخاب رشته بهتر به شما کمک کنند.

نظرات معلم ها

معلمان دبیرستان در این حوزه کارکرده اند و تجربیات عینی زیادی دارند پس یکی از گزینه های مهم برای کسب اطلاعات مهم درباره رشته می توانند باشند.

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید:نظرات کاربران ابزار جایگزین مشاوره در ساختار ارتباطی امروزی هاشده است.

در این راستا سایت استاد سلام با داشتن مشاورین متبحر در این حوزه به شما کمک خواهد کرد تا بهترین تصمیم را بگیرید. شما می توانید با مراجعه به سایت ما، با این اساتید ارتباط بگیرید:

اساتید مطرح سایت در زمینه مشاوره های تحصیلی بسیار حرفه ای :

آقای جواد سلطانی که برای ارتباط بیشتر با ایشان اینجا کلیک کنید .

آقای متین اخلاقی هستند که ایشان را هم در این لینک میتوانید بیابید . از دیگر اساتید ما که فارغ از سن و سال بسیار حرفه ای عمل میکنند

و بسیاری از اساتید برگزیده آموزشی در سایت استاد سلام که می توانید به صورت حتی به صورت آنلاین, مشاوره داشته باشید و از:

  • چگونگی انتخاب رشته پایه نهم
  • نحوه انتخاب رشته پایه نهم
  • اولویت بندی انتخاب رشته پایه نهم

و ... مطلع شوید.

در آخر به شما توصیه می کنیم با توجه به همه ی موارد ذکرشده ی بالا و بررسی های لازم درباره ی علاقه خود و توانایی هایتان، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید که یکی از مهم ترین تصمیماتی است که باید بگیرید.

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز 5 از 4 رای

اخبار مرتبط

درباره نویسنده


الهام بهرامی

از اراک هستم و به صورت دورکاری با استادسلام همراهم، همه ساعتهام با اتفاقات سایت، رنگی شده: خوشرنگ، کارم را دوست دارم، شخصیت های ارزشمند شما استادها و علاقه مندان مسیر یادگیری هم همیشه علاقه ام را به کارم بیشتر می کند

نظر کاربرها

دوره ها و کلاس های آموزشی مشاهده همه

آمورش نرم افزار محاسبات ریاضی و مهن ...
شروع از: 1399/4/28
شنبه ها 5 تا 7
هزینه: 500000 تومان
پرداخت اولیه: 50000 تومان
مشاهده و ثبت نام
کلاس زبان عربی با لهجه ی عراقی ، شا ...
شروع از: 1399/4/29
کلاس های گروهی : روزهای زوج ، ...
هزینه: 450000 تومان
پرداخت اولیه: 22500 تومان
مشاهده و ثبت نام
بهترین موسسه زبان آلمانی شرق تهران
شروع از: 1399/4/29
روزهای برگزاری: یکشنبه ،سه شنب ...
هزینه: 699000 تومان
پرداخت اولیه: 35000 تومان
مشاهده و ثبت نام
مکالمه ترکی استانبولی در برترین موس ...
شروع از: 1399/4/29
روزهای برگزاری : یکشنبه، سه شن ...
هزینه: 399000 تومان
پرداخت اولیه: 20000 تومان
مشاهده و ثبت نام
x
تماس با ما